M = 1 kg
r = 10 cm = 0,1 m
m = 1 kg
a = ?
a = (m*g) / (m + ¹/₂ * M)
a = (1 * 10) / (1 + ¹/₂*1) = 10 / (³/₂) = 20/3 = 6,67 m/s²
M = 1 kg
r = 10 cm = 0,1 m
m = 1 kg
a = ?
a = (m*g) / (m + ¹/₂ * M)
a = (1 * 10) / (1 + ¹/₂*1) = 10 / (³/₂) = 20/3 = 6,67 m/s²